info@gyulakult.hu  (+36-66) 463 544
Az interaktívvá váló tárlaton Erkel Ferenc kéziratos kottája és aranykoszorúja is helyet kap

Saját fejlesztésű, országosan egyedülálló interaktív elemekkel, okostükörrel és zenélő paddal bővül a gyulai Erkel Ferenc Emlékház kiállítása a Kubinyi Ágoston Program keretében elnyert nyolcmillió forint támogatásból – tájékoztatta lapunkat Fekete-Dombi Ildikó, az Erkel Ferenc NKft. kiállítóhelyekért felelős ügyvezetője. A beruházás révén Erkel Ferenc 1849-es kéziratos kottája és a legértékesebb emléktárgyának számító aranykoszorú is helyet kap a tárlaton. 

ERKEL FERENC FELBECSÜLHETETLEN ÉRTÉKŰ ARANYKOSZORÚJÁT IS AZ EMLÉKHÁZBAN ÁLLÍTJÁK MAJD KI

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

 

 

Az ügyvezető kifejtette: időszerűvé vált a fejlesztés, hiszen idén lesz tíz éve, hogy átadták az emlékházat. Az Apor tér 7. szám alatti, klasszicista stílusú épületet, amely egykor a németgyulai iskolának és tanítói lakásnak is helyet adott,1795-ben építették, mai formáját azonban Nuszbek Mihály építőmesternek köszönhetően nyerte el 1830 végére. Az Erkel család 1808 és 1841 között lakott a 2011-ben felújított és kiállítóhellyé alakított ingatlanban.

Fekete-Dombi Ildikó közölte: a mostani beruházásra nyolcmillió forintot nyert el a gyulai önkormányzat, ehhez mintegy 900 ezer forint önerőt kell biztosítaniuk. Aláhúzta: a fejlesztés keretében az emlékház teljes informatikai rendszere megújul, az ott látható kiállításon pedig több új elem is helyet kap.

Kiemelte: az Almásy-kastély és a gyulai vár után ez lesz a harmadik olyan kiállítóhely Gyulán, ahol interaktív eszközök találhatók. Hangsúlyozta: ezeket a saját fejlesztésű újításokat hosszú előkészítő munka előzi meg, amelybe a cég valamennyi szakembere bekapcsolódik.

Elmondta: a kiállítás egy okostükörrel is kibővül, amely Temesváry János műszaki vezető fejlesztése. A mesterséges intelligencián alapuló eszköz Erkel Ferencről nyújt majd információkat, és kézmozdulattal irányíthatják a látogatók. Az ügyvezetőrámutatott: a járványhelyzetben különösen hasznos lehet egy olyan kiállítási elem, amely érintés nélkül használható.

Fekete-Dombi Ildikó arról is beszámolt, hogy egy zenélőpad is része lesz a tárlatnak, erre ráülve a látogatók gombnyomással indíthatják el Erkel Ferenc valamelyik művét. Kiemelte: hasonlót Varsóban, a nemzetközi tapasztalatcserére lehetőséget biztosító Év Európai Múzeuma díj átadójakor láttak 2018-ban, Magyarországon azonban egyedülállónak számít az eszköz.

FEKETE-DOMBI ILDIKÓ

Fotó: Erkel Ferenc NKft. – Incze László

 

 

 

 

 

 

A pályázat révén arra is lehetőség nyílik, hogy az emlékházban állítsák ki Erkel Ferenc felbecsülhetetlen értékű aranykoszorúját és 1849-es keltezésű kéziratos kottáját, ezek jelenleg az Almásy-kastély időszaki kiállításán láthatók. Az elnyert támogatásból új tárlókat és vagyonvédelmi rendszert szereznek be, így mindkét tárgyat biztonságos módon tudják elhelyezni a kiállítóhelyen.

Az ügyvezető felidézte: az Erkel Ferenc Területi Múzeum Erkel-gyűjteményét a zeneszerző testvére, a neves gyulai orvos, Erkel Rezső alapozta meg azzal, hogy bátyja két ezüstserlegét és ezüst babérkoszorúját 1896-ban átadta a városnak. Tíz évvel később, 1906-ban Erkel legértékesebb emléktárgya, az aranykoszorú is a múzeumba került. A zeneszerzőhöz kapcsolódó relikviák tervszerű gyűjtése 1958-ben kezdődött meg, az évtizedek alatt számos dokumentummal és személyes tárggyal bővült a hagyaték.

Az Erkel legértékesebb emléktárgyának számító aranykoszorút, melyet Bartsch Gusztáv ötvösmester készített 1888-ban, az ötvenedik karmesteri jubileumára kapta a zeneszerző a nemzet ajándékaként. Mint megtudtuk, az aranyból készült, ötven drágakővel díszített ereklyét eddig ritkán láthatta a közönség. Az első világháború idején a múzeum többi darabjával együtt Nagyszebenbe akarták vinni, elvitelét csak hosszas tárgyalások és kérvény benyújtása útján sikerült megakadályozni; 1944-ben pedig csak a szerencsének volt köszönhető, hogy hazánkban maradt. Nem tudni miért, az ereklyét egy megviselt cipősdobozban helyezték el, amely vagy ócskasága miatt kerülte el a szovjet katonák figyelmét, vagy véletlenül felejtették a széf tetején, amit kiürítettek. A műalkotást később a Nemzeti Bank helyi fiókjában helyezték el, ahonnan csak ünnepi alkalmakkor vették elő.

A nemzeti ereklye mellett először kerülne az állandó kiállítás tárgyai közé az a Marczibányi Mária emlékalbumába szánt Erkel-kotta is, melyet 1849-ben, újév napján írt Pesten a zeneszerző. Ezt 2018-ban a Nemzeti Kulturális Alap Támogatásával vásárolta meg a gyulai múzeum.

Fekete-Dombi Ildikó azt is elmondta, az emlékház fejlesztése a tervek szerint idén decemberben zárul le.

Forrás: Gyulai Hírlap

https://www.gyulaihirlap.hu/135769-okostukorrel-es-zenelo-paddal-bovul-az-erkel-emlek

 

 

 

Megszakítás